Асоціація бібліотечних послуг для юнацтва (у складі Американської бібліотечної асоціації) протягом року обговорювала стан бібліотечного обслуговування підлітків і в січні 2014 р. оприлюднила звіт «Майбутнє бібліотечних послуг для та з підлітками: заклик до дій» (“The Future of Library Services for and with Teens: a Call to Action”). Мова йде про підходи до організації якісного бібліотечного обслуговування молоді, їхнього залучення до організації цих послуг з огляду на вимоги та виклики 21-го століття. Пропоную вашій увазі основні висновки цього звіту у перекладі автора блогу.
Підлітки складають велику частину користувачів бібліотек
У США проживає 40 млн. юнаків і дівчат віком 12-17 років. Дослідження 2013 р. (2013 Pew survey) показало, що 72% з них користується публічними бібліотеками (дані 2012 р.)
Бібліотечне обслуговування та ресурси для підлітків – у небезпеці
Закриття бібліотек, скорочення годин роботи книгозбірень, брак бібліотечних працівників, невідповідність ресурсів існуючим потребам призводить до того, що в деяких громадах молодь відсторонена від ресурсів, знань і послуг, що необхідні для навчання, емоційного та соціального розвитку, опанування навиками 21-го століття, забезпечення становлення як активних громадян.
Суттєво змінився демографічний склад молоді
За даними перепису, проведеного Annie E. Casey Foundation у 2010 р., у США нараховується 74,2 млн. громадян віком до 18 років; 46% з них – не білошкіре населення. На додаток, одна п’ята частина американських дітей – емігранти та діти емігрантів. На часі врахувати це при обслуговуванні в публічних і шкільних бібліотеках.
Технології продовжують впливати на методи комунікації, викладання та навчання
Підлітки повсюдно використовують технології (смартфони, таблетки, Інтернет тощо). Проте продовжує існувати різниця стосовно наявності цих пристроїв у різних соціоекономічних та расових групах населення. На часі публічним і шкільним книгозбірням визначити, як технології вплинуть на майбутнє бібліотечне обслуговування юнацтва, особливо враховуючи існуючу різницю в доступності.
Підлітки переходять у працездатний вік без важливих навичок
Протягом трьох останніх десятиліть навички, необхідні для успіху молодих людей на робочому місці, суттєво змінилися, проте навики, які надаються в школах не відповідають цим змінам. Бібліотеки повинні перетворитися на місце, надавати послуги та забезпечувати можливості, які потрібні сьогодні юнакам і дівчатам, щоби вони були успішними в школі та в житті.
Зміни парадигми (системи понять і поглядів) і бібліотеки
Зійшлися декілька факторів, які призвели до кардинальних змін у діяльності бібліотек. З моменту залучення комп’ютерів до публічних і шкільних бібліотек, останні переживають важливі трансформації. Бібліотеку більше не можна розглядати як тихе місце, де є доступ до фізичного контенту. Більше того, вона має перетворитися на місце – фізичне та віртуальне, де люди можуть навчитися отримувати доступ і використовувати всі типи ресурсів, – від книжок до комп’ютерних програм і експертів місцевого, регіонального чи національного рівня. Бібліотеки повинні задіяти нові технології та стати «кухнями» для «змішування» ресурсів, щоби допомогти підліткам засвоїти навики, розвинути розуміння, сприяти створенню та спільному їх використанню, запобігати негативним впливам. Поряд із впливом нових технологій, змінилося й поняття «грамотність», яке переросло лише вміння читати і писати. Сьогодні визнано, що грамотність є соціальним актом, який включає в себе основні моделі участі у житті. Нові дослідження також обґрунтовують концепцію взаємопов’язаного навчання, яка доводить, що молоді люди вчаться краще, коли, їхнє навчання пов’язане з їхніми захопленнями, мріями та інтересами.
Переклад В.С. Пашкової
(Далі буде)
Хто скаже, чому США, цитадель демократії та гуманізму, має проблеми з бібліотечним обслуговуванням у себе вдома? Я без іронії.
Burbello: Я надзвичайно рада Вашій увазі до цього блогу. Проте я не люблю тролів. Якби Ви не писали коментарі під різними ніками і не спілкувалися сам із собою, то я би Вам відповідала… Раджу самому добре подумати над своїм запитанням і пошукати відповідь, чому держава і громадяни в США опікуються покращанням бібліотечних послуг для своїх громадян, проводять дослідження, шукають рішення проблемі, яка виникає… А у нас – покращання на всіх фронтах, і тролі прийшли навіть на бібліотечний блог… Для довідки: “Троль – у скандинавській міфології – надприродня істота (відьма, карлик, велетень), як правило, ворожа людям”… Це для тих, хто ще не знає, що то за явище -тролі на блогах… Як правило, такі отримують гроші від замовника за кожен комент, намагаються формувати громадську думку за певним замовленням. Проте поява тролів – показник популярності блога.
Поспішив ;). Виявляється, що і я також троль. Сумно за таку Вашу помилку.
По суті: Якщо США чверть тисячоліття піклується про книги та читання у своїй країні і донині має проблеми, то цілком зрозуміло чому Україна за два десятиліття своєї незалежності такі проблеми має також. Але, я запитав чому США з такою потужною економікою, з таким військом, з такою поліцейською машиною має нині пробеми з бібліотечним обслуговуванням своєї молоді? Питання не риторичне. Дякую.
Burbello: Я рада, якщо помилилася з Вами… і готова перепросити, хоча сумніви залишаються 🙂
Якби у нас були такі бібліотеки, як у США… Проблеми є в кожній країні. Головне, як вони вирішуються, які підходи, на чию користь… Ця публікація певним чином допомагає в цьому розібратися…
[…] Асоціація бібліотечних послуг для юнацтва (підрозділ Американської бібліотечної асоціації) протягом 2013 року обговорювала стан бібліотечного обслуговування підлітків і в січні 2014 р. оприлюднила звіт «Майбутнє бібліотечних послуг для та з підлітками: заклик до дій» (“The Future of Library Services for and with Teens: a Call to Action”:http://www.ala.org/yaforum/project-report). Мова йде про підходи до організації якісного бібліотечного обслуговування молоді, їхнього залучення до організації цих послуг з огляду на вимоги та виклики 21-го століття. Детальніше див.: https://libinnovate.wordpress.com/2014/01/14/%d1%81%d1%88%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d0%b9%d0%b1%d1%83%d1%82%… […]
Цілком згідна, і нам в Україні потрібно розвивати якість бібліотечних послуг для підлітків та молоді. Але, важливим є й інше. Шановна автор і модератор свого блогу! Прочитала ваше зауваження дописувачу «burbelo» від 15 числа. Не буду приховувати, дуже здивована тим, що ви вдаєтесь до таких неординарних досліджень особистості дописувача і що як справжній послідовник Дарвіна так «науково» вивели новий різновид «тітушок» – «тітушки блогосфери» :). У себе на сайті я так не зуміла. Та якщо Ви опублікуєте ретельну інструкцію дій по визначенню таких дописувачів, то буду дуже вам вдячна. Бо і у мене на сайті трапляються поряд з моїми власними коментарями і коментарями моїх друзів ще якісь – випадкові, і це мене дратує; я не знаю що відповідати. Відтак, я такі коменти видаляю. Але потім виявляється, що мій сайт чомусь ігнорується відвідувачами. Наші сайти і блоги мають бути дієвими, гуртуймось навколо цього 🙂
Підтримую Вашу останню тезу.
До Пані “Сама веду сайт”. Зовсім таємничий? чи поділитесь адресою?
Ось бачите, а у відповідь – тиша. Мабуть «сама веду сайт» так само, як і пан Васильєв з президії УБА та багато інших блогерів, зовсім не бажає, щоб її сайт хтось відвідував і завантажував «випадкові» дразливі коментарі. Таке буває у бібліотечній блогосфері. Але, кажуть люди, що на власників таких сайтів влада незабаром буде накладати величезні штрафи, а «беркут» буде силоміць видаляти непотрібні народу сайти і блоги. Щоб не засмічували Інтернет-простір! Ось тоді побачимо, що робитимуть власники фейкових сайтів та блогів!
А ця публікація пані “ВП” вчасна і корисна. Читацькі інтереси української молоді і студентів вже давно потребують особливої уваги і піклування. Щоб не брали без потреби в руки камінці і не кидали в людей “коктейлі молотова”, а розраховували на свій розум. Там, де є такі неосвічені молодики – там погані бібліотеки. Чи не так, колеги? Гуртуймо молодь навколо бібліотек!
Тетяні: У Києві вже розпочато рух: “Залучи тітушку до бібліотеки, до читання”! Треба ще активно залучати до бібліотек і до читання беркутівців, депутатів… Нехай читають книжки про високе… Конституцію… права людини…
###### RE “ВП”
З гумором – проблема…
Яка обертаність у Національній парламентській бібліотеці? Яка там книговидача? Яка відвідуваність? Ви там чи не щодня буваєте, то скажіть, будь ласка, широкій громаді таку правду. Це щодо читання народних депутатів. А щоб мати моральне право на іронію стосовно депутатів, то довідайтесь про чисельність виборців, котрі віддали свої голоси за кожного з них. Ми з вами навіть разом, при потребі, не наберемо і сотої частини таких голосів… Так, погоджуюсь з Вами, у тих декількох нардепів, хто посягає на державний заколот, недостатньо совісті. А її в книжках не візьмеш жменями. Такі депутати – то втрачені для України люди…
Пока Вы тут спорите о придуманых кое-кому в утеху «титушках» и том, кто же это пишет комментарии на этот блог (да сами и пишете!), уже сегодня ориентировочные убытки от Евромайдана в Киеве составляют 14 млн. грн. Об этом на брифинге сообщил и.о. председателя КГГА Анатолий Голубченко. Изуродован «майданутыми» портрет Лобановского, неизвестно как спасать его памятник возле стадиона от этих варваров. Неужели за все это время нельзя было завезти на Майдан всем этим молодым людям книги? Много книг! И предложить читать. Но ни УБА, ни библиотека для молодежи, ни одна из многих публичных библиотек города Киева, ни славнозвестная Могилянка., ни другие вузы. Никто не привез! Люди сами принесли немножко книг в своей акции буккроссинга. Вот и все… Так откуда брать знания, формировать ум? Хотя бы на текущую потребу. Например, нужно ли бросать бутылки с зажигательной смесью. Или, скажем, права милиции по применению спецсредств. На майдане нет ни одного экземпляра Конституции Украины, но изобилует самозваных лже-трактовщиков Конституции, чтобы задурить сельским ребятам на некоторое время их горячие головы. И если вы, библиотекари, вот так проходите эту «проверку на вшивость», то люстрацию всем вам нужно делать, не дожидаясь никакой мировой революции.
Шановні бібліотекарі!
Які книги читали ці молоді “реформатори”?
http://www.unian.net/politics/874668-mvd-opublikovalo-video-s-goryaschimi-silovikami.html
Коллеги! Хватит о грустном! Молодежь Украины – это порядка двенадцати миллионов юношей и девушек. А сегодня на площади несколько сотен митингующих, вот и все. Все остальные – на работе, учатся в учебных заведениях, делают кто что умеет, занимаются бизнесом, наукой, а кто-то творчеством. Ежедневно наши библиотеки обслуживают большое количество читателей. Все при деле. Даже если учесть, что у нас в стране 10% безработных, то это больше миллиона молодых людей. За все время митингов такого количества митингующих молодых людей не было. Что-то «не клеится» у этих горе-революционеров. Значит это – обыкновенная акция подстрекателей, уверовавших что они – «украинские Наполеоны». Но даже в этом у них промах, Наполеон думал о Великой Франции, а эти банально думают о захвате власти.
Позитив: давайте думать о наших читателях, которые вот-вот придут к нам в библиотеки. Все они идти к нам в библиотеки уже почти готовы. Посмотрите:
http://telegraf.com.ua/mama-i-rebenok/1050551-trogatelnaya-fotosessiya-spyashhih-malyishey-foto.html/9/
Коментатори до цього та ін. постів:
Светлозар = Голосувала за БЮТ = !!!!!!!! = Богдана =Тетяна.
Добродушная = Катерина Тритуз:
Не витрачайте часу на писання стількох коментів під різними ніками! Краще більше читайте, беріть інформацію з різних джерел… поки це ще можна 😦
ВП, ви перерахувала дописи, котрі дійсно дещо споріднені за змістом. Чому вони на вашу думку мають бути під одним ніком? І це не перша така ваша заява чи підозра. З таких ваших позицій у вас на блозі згодом будуть тільки два ніка: один “за”, а другий “проти”. А ще жахливіше, якщо один. Життя ж більш різнобарвне і багатоваріантне. Ми не завжди можемо розрізнити вірш Т.Шевченка від вірша Л.Українки, бо вони чимось нагадують нам один одного -))
Можна зрозуміти це так, що з певних причин внутрішньо ви надто заангажована людина і власник блогу, і що ви не припускаєте плюралізму думок і точок зору. Чи не тому деякі відвідувачі цього блогу рахують вас “фейковим блогом”? Бо такими своїми зауваженнями ви доводите, що цей ваш блог – інстумент певної однополярної інфомаційної тактики, фактично орган пропаганди. І не важко здогадатись чиєї.
Дивные вы “демократы” и “плюралисты”. М.Горбачеву и не снилось :). Присоединюсь и я к такому спору библиотекарей. Скажите мне, дорогая, неужели у нас на Майдане мы все должны носить совершенно разные маски? Да где же их набрать столько разных?! И зачем? Носим какие есть, а выходит что одинаковые, или очень похожие. Проблема? Для кого? Мы не хотим, чтобы нас опознавали те, кто потом будет нас преследовать и репрессировать. Вот и все. А похожи ли мы друг на друга после того, как мы надели маски – это нас не интересует. Вот и вас это не должно интересовать. Если вы не сексот у власти.
Я бачу звідки ці листи йдуть 🙂
“ВП”, я маю до Вас одне своє коротке запитання: чому Ви не виносите технічні питання покращення та розвитку блогу до їх обговорення на спеціальній сторінці вашого блогу. Така сторінка у вас на блозі є, це сторінка “Про блог”? Там такій дискусії краще місце.
RE “Соболєва” – Ви маєте на увазі, що варто відкрити на сторінці “Про блог” можливість завантажувати коментарі, чи що?
Бібліотекарі! Не знаємо як там в США. Та щоб Ви знали, у спецпідрозділах “Беркут” немає хорошої художньої літератури, фактично немає ніякої. Якби була, то читали б. Але ми – вільні, живемо у місті дислокації, тому маємо можливість відвідувати міські бібліотеки. А військові внутрішніх військ (срочники) не мають такої можливості, бо живуть у казармах. А бібліотеки у військовій частині – одна назва… Ми просимо Вас, допоможіть створити гарні фонди художньої та пізнавальної літератури. Зараз про усіх нас точиться багато розмов, в основному брутальних. Та залишимо це на совісті деяких політиків. А Ви, бібліотекарі, допоможіть нам книгами. Всупереч логіці цього моменту: “бий беркутівця!”. Наше протистояння тимчасове, а безпека держави – річ щодня актуальна. Започаткуємо рух “Бібліотекар любить беркутівця!”, і ця любов врятує Україну. Сьогодні розуму у нас мабуть ще дуже мало, але серцем ми відчуваємо: Ви нам допоможете стати розумними. Дійте! Ми будемо Вам вдячні.
Чому дописувачі використовують ніки?
Віршована відповідь Ірини Лівобережної:
Одягну на душу маску
Ту, без прорізу очей,
Бо дивитися вже важко
На безжалісних людей.
Розійшлися шви надії,
Що латала я не раз,
Переперхли нитки-мрії,
Оптимізм уже погас.
Я на все закрию очі,
Вату в вуха покладу,
Від прокльонів і пророчень
Я навпомацки піду.
Терни босими ногами
Обійду я наосл́іп,
Щоб палючими словами
Люд мене вже не обпік…
Політика блогу:
Будь ласка, при коментуванні дотримуйтеся таких правил:
• Коментарі мають відповідати темі, визначеній у відповідному пості.
• Забороняється використовувати ненормативну лексику, ображати інших користувачів блогу, виявляти будь-які прояви нетерпимості.
При невиконанні цих вимог модератор має право видалити коментар без будь-яких попереджень.