Звіт «Електронний контент: цифровий діалог» Американської бібліотечної асоціації (АLА) присвячено аналізу ситуації, коли провідні видавці відмовляються продавати електронні книжки бібліотекам, коли в небезпеці знаходиться право на інформацію та конфіденційність читачів. Президент АLА зазначає, що важливо захистити справедливий і розумний доступ до електронної інформації в бібліотеках.
У звіті аналізуються різні підходи до ліцензійних угод і взаємин бібліотекарів і видавців. Подано також інформацію про заходи АLА, спрямовані на покращання доступу до електронної інформації, дотримання етичних принципів і цінностей бібліотечної професії, зокрема описуються зустрічі з видавцями, розповсюджувачами та іншими зацікавленими сторонами, доповіді та інші публікації щодо різних моделей співпраці з видавцями, адвокаційні кампанії тощо. Подано варіанти співпраці бібліотек і видавців задля подолання цифрової прірви. Американські фахівці підкреслюють, що вирішення проблеми надання доступу до електронних книг через бібліотеки – це не питання осучаснення роботи абонементу бібліотеки. Надання доступу до електронних книжок – це нова модель роботи бібліотеки, яку треба терміново розробляти і запроваджувати. Треба вирішувати питання на законодавчому рівні, працювати за новими моделями контент-менеджменту, залучати до партнерства нові зацікавлені сторони.
З повним текстом цього звіту можна ознайомитися тут: “E-content: The Digital Dialogue”
Американська ALA для свого суспільства зробила звіт на основі своїх соціологічних досліджень стану рівноправності доступу до електронного контенту через бібліотеки. А коли такий звіт зробить українська УБА?
Хороше запитання, на яке важко відповісти, бо в українських бібліотеках роблять лише перші, дуже несміливі, кроки до надання доступу до електронних книжок. А також треба визнати, що в УБА дуже обмежені ресурси для проведення таких досліджень, треба залучати активніше провідні потужні бібліотеки-наукові та методичні центри, вищі навчальні заклади…
RE “ВП” – Скажіть будь ласка, а яка статистика членства в УБА по регіонам України? Чи усі області охвачені? Пропоную: там, де є представники УБА, Президія УБА має кому доручити таку справу окремими дорученнями, а там, де представників ще немає доцільно діяти через секцію ОУНБ, бо вона усіх дістане через директорів обласних наукових бібліотек. Доречі, в ОУНБ є доволі потужні методичні відділи. Шануймося!
Колеги! Прийміть до уваги! На сторінці Інтернет http://ukr-lib.com/ розташована Українська Вільна Бібліотека. Це – Всеукраїнський проект, що ставить на меті відродження культурно-просвітницьких традицій українців через ознайомлення з духовною, інтелектуальною і творчою спадщиною, збереження і оприлюднення якої є завданнями бібліотеки. Бібліотека заснована 24 серпня 2011 року на Прикарпатті і перебуває у процесі свого становлення. Користування бібліотекою відбувається безпосередньо або за допомогою електронних засобів і Всесвітньої мережі. Бібліотека володіє матеріальним фондом, який відображено на її інтернет-сторінці. Користуватися ним можна власне через особисте звернення до бібліотеки. Віртуальне користування передбачає вільний доступ до електронних матеріалів бібліотеки, що знаходяться на цій сторінці. Приємних вражень! Для перемовин телефонуйте нам +38 (067) 370-12-87 Хочете завітати, то знайте нашу адресу: Україна, Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Грушевського, 22, Завжди раді.